Jest to kolejny artykuł z serii, który za zadanie ma wtajemniczyć czytelników w tajniki produkcji sprzętu ogniowego 🙂 Tym razem na warsztat bierzemy pojki Katedrale. Jak i poprzednio informuję, że artykuł ten ma charakter jedynie uzupełniający do filmu (polecam oglądać w jakości HD).
Nagranie zostało wykonane podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Ognia w Ostródzie. Dzięki wkładowi finansowemu serwisu Kuglarstwo.pl oraz organizatorów festiwalu, wykonany sprzęt został przekazany na konkursy jakie odbywały się podczas imprezy ogniowej.
Na sam początek chciałbym przedstawić materiały jakie zostały użyte do wyrobu pojki (ze względów praktycznych film przedstawia produkcję tylko jednej katedrali ;)).
Potrzebujemy:
1. Materiały:
- Kołek sprężysty metalowy z haczykiem oczkowym (4mm x 75mm) – używane do płyt kartonowo-gipsowych
- podkładka 4mm – z szerokim płaszczem
- kevlar 55mm (do wyrobu jednej pojki zużyto 150 cm)
- łańcuch ze zgrzewanymi oczkami (ok 60 cm na pojkę)
- trzymadełka
- taśma izolacyjna/klejąca
2. Narzędzia:
- scyzoryk (lub też nożyczki)
- szpikulec (zrobiony z kawałka drutu lub też wyszlifowany „na szpic” śrubokręt „krzyżak”) – na filmie użyłem dwóch, ten większy ma średnicę 4mm
- szpikulec zrobiony ze stalowego drutu, średnica ok 5mm
- młotek
- obcęgi
- szczypce
- kleszcze
- miarka
- imadło
Jak wykonać trzymadełka podobne jak na filmie?
Ich wykonanie jest dosyć proste. Potrzebujemy kołka podobnego jak do samej katedrali oraz drewnianej gałki do mebli odpowiedniej wielkości (pozostawiam preferencjom czytelnika). Dobrze że drewno było dość twarde, dlatego ja użyłem dębu. Jedyną tak naprawdę czynnością jaką mamy do wykonania to przewiercenie na wylot samej gałki, wiertłem o średnicy 4mm (może być ciut mniejsza jak 3,8) włożenie śruby, tak żeby oczko było od tej płaskiej strony gałki, odcięcie wystającej części oraz dokręcenie zwykłej nakrętki 4mm. Potem zabić młotkiem żeby nakrętka się nam trzymadełko się nie rozkręciło i gotowe.
Skąd wziąć materiały?
Jak zwykle prawie wszystkie materiały możemy dostać w sklepie budowlany. W przypadku poi Katedral nie ma ich dużo. Trzymadełka możemy wykonać sposobem przedstawionym powyżej lub też kupić wraz z kevlarem z profesjonalnego sklepu ze sprzętem ogniowym – Kuglarstwo.pl.
Uwagi końcowe
Dlaczego warto robić pojki samemu? Powód jest bardzo prosty. Przy poświęceniu odpowiedniej ilości czasu, jesteśmy w stanie wytworzyć sprzęt niższym kosztem, niż wynikałby z zakupu w profesjonalnym sklepie. Ponadto satysfakcja z wykonanego sprzętu jest nieprawdopodobnie większa niż zakup gotowych pary poi.
Jednakże:
- Pamiętajcie, że sprzęt wykonujecie na własne ryzyko! Autor tego artykułu oraz filmu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych instrukcji.
- Wykonując samemu sprzęt stracicie prawdopodobnie dużo czasu na samo szukanie materiałów, nie mówiąc już o samej produkcji i próbach wykonania po raz pierwszy danego elementu.
Przy produkcji sprzętu bardzo ważna jest jego wytrzymałość oraz odpowiednio dobrane części do jego budowy – to od nich zależy bezpieczeństwo nasze oraz otoczenia. Dlatego warto rozważyć, czy nie kupić gotowego produktu w profesjonalnym sklepie (link).