Jest to pierwszy artykuł z serii. Wszystkie czynności, które będziemy musieli wykonać do produkcji poi Tub, zostały przedstawione w filmie znajdującym się w artykule (film polecam oglądać w jakości HD!). Sam wpis ten ma za zadanie pełnić charakter uzupełniający.
Nagranie zostało wykonane podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Ognia w Ostródzie. Dzięki wkładowi finansowemu serwisu Kuglarstwo.pl oraz organizatorów festiwalu, wykonany sprzęt został przekazany na konkursy jakie odbywały się podczas imprezy ogniowej.
(polecam odtwarzać w jakości HD)
Na sam początek chciałbym przedstawić materiały jakie zostały użyte do wyrobu pojki (ze względów praktycznych film przedstawia produkcję tylko jednej pojki ;)).
Potrzebujemy:
1. Materiały:
- rurka aluminiowa 14mm średnicy, ścianka 1mm
- pręt drewniany 12mm
- kevlar 65mm (do wyrobu jednej pojki zużyto 75 cm)
- 3 blachowkręty 4,2mm x 32mm
- łańcuch ze zgrzewanymi oczkami (ok 60 cm na pojkę)
- trzymadełka (polecam te z Kuglarstwa.pl)
- taśma izolacyjna/klejąca
- kółko stalowe (ważne aby było wytrzymałe na rozciąganie, dobre są te zrobione z „płaskiego” a nie „wypukłego” drutu)
2. Narzędzia:
- scyzoryk (lub też nożyczki oraz płaski śrubokręt)
- wiertarka/wkrętarka z uniwersalnym bitem – „krzyżak” (wkrętarka jest bezpieczniejsza)
- szpikulec (zrobiony z kawałka drutu lub też wyszlifowany „na szpic” śrubokręt „krzyżak”)
- młotek
- wiertła do metalu 4mm oraz 6mm
- pilnik
Jak wykonać rdzeń pojki?
Jako że w filmie nie pokazałem jak zrobić podstawę do zrobienia pojki, czyli rdzenia, postaram się to teraz wytłumaczyć w kilku słowach. Najpierw potrzebujemy uciąć odpowiedni kawałek aluminiowej rurki. Jeżeli użyjemy kevlaru 65mm, powinien nam wystarczyć kawałek 7,5 cm. Teraz odcinamy 6,5 cm kawałek pręta drewnianego i młotkiem wbijamy go do rurki aluminiowej.
Następnie na jednej linii wiercimy następujące otwory (wartości sugerowane):
- otwór na kółeczko do kluczy – wiertłem 6mm, w odległości 0,6cm od końca w którym nie ma drewna
- otwory wiertłem 4mm w odległościach (liczonych od drugiego końca): 1cm; 3,25cm oraz 5,5cm
Dla estetyki powinniśmy usnąć zadry i nierówności pilnikiem. W ten sposób otrzymujemy podstawę do której przykręcamy kevlar oraz montujemy łańcuch.
Skąd wziąć materiały?
Wszystkie śruby, pręty drewniane a także łańcuch znaleźć możemy w sklepach budowlanych typu Obi, Castorama itd… Aluminium dostaniemy w hurtowniach metali kolorowych lub innych sklepach z tej branży. W kwestii kevlaru – najważniejszego elementu naszych poi – polecam sklep Kuglarstwo.pl
Uwagi końcowe
Dlaczego warto robić pojki samemu? Powód jest bardzo prosty. Przy poświęceniu odpowiedniej ilości czasu, jesteśmy w stanie wytworzyć sprzęt niższym kosztem, niż wynikałby z zakupu w profesjonalnym sklepie. Ponadto satysfakcja z wykonanego sprzętu jest nieprawdopodobnie większa niż zakup gotowych pary poi.
Jednakże:
- Pamiętajcie, że sprzęt wykonujecie na własne ryzyko! Autor tego artykułu oraz filmu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych instrukcji.
- Wykonując samemu sprzęt stracicie prawdopodobnie dużo czasu na samo szukanie materiałów, nie mówiąc już o samej produkcji i próbach wykonania po raz pierwszy danego elementu.
Przy produkcji sprzętu bardzo ważna jest jego wytrzymałość oraz odpowiednio dobrane części do jego budowy – to od nich zależy bezpieczeństwo nasze oraz otoczenia. Dlatego warto rozważyć, czy nie kupić gotowego produktu w profesjonalnym sklepie (link).